Kolonoskopia – jak przygotować się do badania

lekarze specjaliści > Kolonoskopia > Kolonoskopia – jak przygotować się do badania

Specjaliści Radzą

Kolonoskopia – jak przygotować się do badania

Kolonoskopia umożliwia ocenę błony śluzowej jelita grubego oraz pobranie z niej wycinków do badania histopatologicznego. Kolonoskopia umożliwia także wykonanie drobnych zabiegów np. usunięcia polipów w jelicie grubym. Kolonoskopię przeprowadza się za pomocą aparatu jakim jest kolonoskop, który wprowadzany jest do organizmu przez odbyt. Do kolonoskopii należy się specjalnie przygotować. Na ok. 3 dni przed planowanym zabiegiem nie wolno spożywać sałatek jarzynowych, owoców pestkowych oraz maku. Najlepiej spożywać produkty płynne niezawierające mleka. Na pewno dzień przed badaniem nie wolno spożywać pokarmów, ponieważ jelita muszą być całkowicie opróżnione. Jedynie można zjeść lekkie śniadanie, nie zawierające mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Dzień przed zabiegiem stosuje się wlewy oczyszczające jelito grube lub doustne środki przeczyszczające. Podobną czynność powtarza się z na kilka godzin przed zabiegiem. Przed badaniem absolutnie nie wolno nic jeść ale za to do 6 godzin przed badaniem można pić wodę niegazowaną. Wypróżnienie czystą wodą przed zabiegiem, oznacza dobre przygotowanie do badania. W czasie badania do światła jelita wprowadza się pod ciśnieniem gaz, który poszerza światło jelit oraz umożliwia łatwiejsze wprowadzanie aparatu i lepszy obraz jelita. Jako, że kolonoskopia jest badaniem dość bolesnym to przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym w sedacji. Kolonoskopia trwa kilkanaście minut. Podczas badania pacjent leży na boku.

Kolonoskopia

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl